Alfabet Kościoła Pokoju

Latem 2012 na placu Pokoju spotkało się dwudziestu świdniczan. Emeryci, gimnazjaliści, studenci, właściciele firm, pielęgniarka, dziennikarka, nauczycielka… Najmłodsi mieli trzynaście lat, najstarsi ponad 60. Przez kilka dni, na warsztatach literackich podczas projektu „Muzyka i Słowo, czyli Artystyczne Lato na placu Pokoju” wspólnie próbowali opisać to miejsce. Mimo, że wcześniej nie znali się, mimo że w różnym wieku, różnych wyznań, zawodów i upodobań, bawili się i uczyli od siebie nawzajem, czerpiąc z tych odmienności. Uczyli się również kościoła, z którym niektórzy zetknęli się po raz pierwszy, podobnie jak z konfesją ewangelicko-augsburską czy postacią Marcina Lutra.

Każdy z uczestników wylosował litery, do których dobrał hasła. Tak powstał wirtualny przewodnik, zupełnie inny niż te, do jakich jesteś przyzwyczajony. Przewodnik, który przypomina wademekum, od łacińskiego vade mecum, pójdź za mną.

Nie rości sobie pretensji do bycia wyczerpującym kompendium, jest raczej subiektywnym zapisem różnorodnych opinii. Nie zawsze są tożsame z poglądami właściciela strony, ale zależało nam, żeby były to zapisy zgodnie z przekonaniami piszących.

Zapraszamy, abyś podążył naszymi tropami, odnajdując obrazy, zapachy, dźwięki, które towarzyszyły nam podczas kilku inspirujących lipcowych dni.

Alfabet miał być jednorazowym projektem, ale niespodziewanie grono jego autorów zaczęło się poszerzać. Uznaliśmy więc, że będzie otwartą księgą i każdy może go uzupełnić.
Jeśli i Ty jesteś pod wrażeniem Kościoła Pokoju, wybierz związane z nim dowolne hasło, które Ci odpowiada i opisz je na tej stronie. Będziemy wdzięczni, jeśli napiszesz także kilka słów o sobie. Liczymy, że dołączysz do twórców tego niezwykłego zbioru: zależy nam na Twoich wrażeniach, refleksjach, odczuciach.

Zapraszamy!